2012-03-25

Realizacja filmu Bidula

W Mania Studio od miesiąca trwają prace przy realizacji filmu Bidula w reż. Pawła Siedlika i przy współpracy Mateusza Winkla. Scenariusz jest adaptacją rosyjskiej sztuki Jarosławy Pulinowicz Marzenia Nataszy, w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej. Autorka dramatu ukończyła Akademię Teatralną w Jekaterynburgu, a jej opiekunem naukowym był Nikołaj Kolada, jeden z najwybitniejszych rosyjskich dramaturgów współczesnego teatru. Kola- „Koluszka”, jak o nim mówi jego przyjaciel Paweł Siedlik, był gościem Mania Studio w zeszłym roku. W trakcie realizacji zdjęć przyjedzie do Polski i sam weźmie udział w zdjęciach, grając rolę Sędziego w procesie Nataszy. W finałowej scenie zagra również aktorka jego teatru E.Krawcowa, odtwórczyni roli Nataszy w spektaklu teatru Kolady w Jekaterynburgu.

W filmie biorą udział studenci Wydziału Aktorskiego PWSFTv i T w Łodzi. Projekt filmowy jest jednocześnie egzaminem studentów Wydz. Aktorskiego w przedmiocie Filmowanie aktora, prowadzonym przez P. Siedlika i M. Winkla. Film opowiada historię Natalii “Nataszy” Baniny, wychowanki domu dziecka , która po wypadnięciu z okna, co omyłkowo zostało potraktowane jako próba samobójcza, poznaje dziennikarza Aleksa, który pisze o niej materiał do miejscowej gazety. Dziewczyna, w swojej naiwności, niewłaściwie interpretuje zainteresowanie redaktora i odbiera to jako początek rodzącego się w nim uczucia dla niej. Przekonana, że na jej drodze życia pojawił się właśnie ten wymarzony mężczyzna, decyduje się walczyć o niego. Odrzucona, potrafi poradzić sobie tylko w jeden sposób, znany z bidula. Zdjęcia realizowane są na terenie Koluszek . W najbliższym czasie planem filmowym staną się pomieszczenia Sądu Rejonowego w Brzezinach , a w późniejszym terminie Zakładu Karnego w Nowogardzie i Kliniki Chirurgii w Warszawie. Dzięki życzliwości Komendy Powiatowej Policji Łódź-Wschód udało się zrealizować sceny konwojowania aresztowanych. Jedną z głównych ról gra Łukasz Łazarczyk, znany do tej pory bardziej, jako operator kamery w licznych projektach muzycznych, w których specjalizuje się Mania Studio. Autorem zdjęć do filmu jest Piotr Maczkowski , scenografię przygotował Tomasz Rosik, montażem filmu zajmą się Bartosz Nowak i Michał Berensztain. W pracy, przy realizacji projektu biorą również inni pracownicy studia: Piotr Pysklak, Szymon Mrozowski i Marcin Pabiniak.

Premiera filmu odbędzie się w tym roku w Jekaterynburgu, w trakcie festiwalu Kolada Play.

Jarosława PULINOWICZ (ur. 1987, Omsk) – dramatopisarz. Jest autorką dramatów: m.in. Karnawał najgłębszych marzeń (Karnawał zawietnych żełanij, 2005), Nauczyciel chemii (Uczitiel' chimiji, 2006), Marzenie Nataszy (Nataszina mieczta, 2008), Ja zwyciężyłam (Pobiediła ja, 2009). Mieszka w Jekaterynburgu.